Osobní rozvoj

Oprah Winfrey: Královna talkshows a nejbohatší černoška na světě

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Oprah Winfrey

Deset profilů a životních příběhů úspěšných žen podnikatelek. Každá z nich podniká v něčem jiném, je z jiné země, z jiných poměrů, žije v jiných podmínkách. Některé si vyšlapaly cestu k podnikání od nuly, jiné k němu přišly, ani neví jak. Přesto mají společné hodnoty. Motivaci k práci, úspěch a bohatství. Jsou inspirací pro každého z nás a důkazem toho, že nezáleží na pohlaví, ale na víře v sami sebe. Pokračujeme v seriálu o bohatých ženách.

Ve své show má více barevných hostů a diváků, než její kolegové bílé pleti a více bílých hostů, než mají jiní černošští moderátoři. Jediný host, který jí do očí řekl, že mele nesmysly, byl Dalai Lama. Vyhrála několik prestižních ocenění. Proslavila se svou otevřeností a dost přísným humorem. Před rokem jí časopis Forbes označil za první černou miliardářku v USA. Velmi aktivně se věnuje charitě. Život Oprah Winfrey ale na vrcholu slávy rozhodně nezačínal.

Medailonek Oprah Winfrey

Narodila se 29. ledna 1954 v Mississippi dvoum nezletilým teenagerům a od malička pendlovala mezi babičkami, starostlivou matkou a přísným otcem. V devíti letech byla znásilněna svým starším bratrancem, dva roky poté rodiným přítelem, vlastním strýcem dokonce několikrát. Ve čtrnácti porodila dítě, které záhy bohužel zemřelo. O otci dítěte se nikdy nezmiňuje. Pro Oprah následovalo drogové období a začala být závislá na jídle. Tragický život, říkáte si, Oprah ale hledá chyby především u sebe. „To, co vás ničí, není ani tak fyzická záležitost. Jsou to hlavně lži a stud, co vás pronásledují. Do čtyřiceti jsem si myslela, že něco musí být uvnitř mě, když to muže nutilo, dělat mi takové věci,“ zamýšlí se ve svých rozhovorech.

V roce 1968 dostala stipendium na vysokou školu, kromě ní, zde byli všichni běloši. Tenkrát to bylo v módě, znát nějaké černochy. A tak byla Oprah docela oblíbená. Často jí spolužáci zvali domů a trávili s ní volný čas. Vedle školy pracovala v místním rádiu jako zprávařka. V této práci zůstala i po přechodu na černošskou State University v Nashville.

Tenkrát se Oprah nezajímala ani o politiku, ani o moderování. Nikdy díky tmavé pleti, ani díky ženskému pohlaví, neměla pocit ochuzení. Pravidelně se zúčastńovala například i soutěží krásy, získala titul Miss Black Tennessee. Na univerzitě jí říkali Oreo a asi málokdo ví, že přezdívka byla po stejnojmených lahodných čokoládových sušenkách s bílou náplní. Tehdy to byla docela trefná nadávka pro „černochy s bílou duší“.

Od trapasů k vlastní show

Oprah WinfreyTěsně před koncem studia, v roce 1976, podepsala v Baltimore dvouletou smlouvu s místní televizí. Měla pracovat jako reportérka zpráv. Celé to však bylo fiasko. Její talent tenkrát neocenil vůbec nikdo. Neuměla pohotově reagovat při rozhovorech, nechtěla se vnucovat těm, kteří se s ní nechtěli bavit a při čtení některých smutných zpráv jen málokrát potlačila slzy, často se i rozbrečela. Vzhledem k tomu, že smlouva byla na dva roky, nemohli se jí v televizi jen tak zbavit. Vedení televize jí tehdy muselo přeřadit na časné ranní vysílání, aby byla na očích co nejmenšímu počtu diváků. Podporovala jí pouze jediná osoba – kolegyně Gayle King. Nejlepší kamarádka, poradkyně a dnes už nepostradatelná součást Oprah života.

V roce 1983 se Oprah přesunula do Chicaga, zde moderovala ranní show. První se vysílala 2. ledna 1984. Moderovala poté i několik dalších talk-show. Díky její otevřenosti a spontánnosti začala být více vidět. Byla to „ta tlustá s krapatýma vlasama”. Jenže upřímná! Ve svých show mluvila i o svých problémech, dokázala si ze sebe dělat legraci. Hostům vyjadřovala empatii, nebála se je obejmout a chápala problémy, které se jich týkaly. Často posílala mikrofon mezi publikum, aby se mohlo zapojit do diskuze. Ostatní moderátoři vedle ní neměli šanci, něco takového si netroufli do té doby udělat. Oprah neznala žádné zábrany, vzbuzovala v lidech emoce, hosté se u ní cítili jako doma. Na základě jejího úspěchu se talk-show přejmenovala na The Oprah Winfrey Show. Od roku 1986 se vysílala po celé Americe.

Ještě než se stala slavnou moderátorkou, obsadil jí Steven Spielberg do filmu Purpurová barva (foto viz. níže). Kritiky byly smíšené. Pozitivní i negativní. Avšak za její roli byla nominována i na Oscara, kterého bohužel nezískala. Na otázku od novinářů, jestli je nějak zklamaná, odpověděla: „Jsem ráda. Mám totiž tak úzké šaty, že bych si pro něho po těch schodech stejně nemohla dojít.“

Oprah Winfrey ve filmu Purpurová barva.
Oprah Winfrey ve filmu Purpurová barva.

Bohatá žena Oprah dnes

Dnes se The Oprah Winfrey Show vysílá ve 156 zemích, jen ve 37 zatím ne. Jako jedna z mála (a jako první moderátorka černé pleti) si založila vlastní firmu Harpo Productions Inc. a investovala své peníze do celého komplexu v Chicagu, kde vybudovala filmové a televizní studia. Pro svých 300 zaměstnanců zde nechala postavit i fitness studia a lázně. Od roku 1988 vlastní veškerá práva na její show. Roční obrat společnosti se pohybuje okolo půl miliardy dolarů.

Oprah Winfrey v jednom ze svých pořadů jednou řekla: “Chci přinutit číst celý svět. I ty, kteří nečetli nikdy. Myslím, že čtení knih je velmi důležité.” Založila svůj čtenařský klub. Vyhledávala dobré autory a knihy a ty potom doporučovala. V knihkupectvích byly knihy označené nálepkou. Sama vydala několik kuchařských knih. Ze své postavy nikdy neměla žádné mindráky. Když zhubne, za čas to opět nabere a obráceně. Dělá si ze své figury srandu. Ženy po celém světě dávají na její rady a berou jí jako zkušenou dietářku. Společně se svou dvorní kuchařkou dala dohromady knihu receptů, prodala se rychleji, než jakýkoliv bestseller předtím.

Oprah Winfrey si do své show pozvala i Baracka Obamu s manželkou.
Oprah Winfrey si do své show pozvala i Baracka Obamu s manželkou.

Kromě knih vydává Oprah měsíčník s názvem O. Témata jsou především pro ženy – móda, kuchyň, sociální podpora. Experti jí dávali maximálně šest měsíců. Oprah však svůj magazín dotáhla na vysokou úroveň. Náklad je dvakrát tak větší, než například prestižní časopis Vogue.

Společenská Oprah

Cokoliv Oprah jeden den v televizi prohlásí, druhý den už se to ve světě projeví. Lidé v ní mají vzor a co řekne, je pro ně skoro svaté. A tak jestli je i pro vás určitou ikonou, přidat si jí můžete na facebooku i na twitteru. Pravidelně přidává fotografie z jejího osobního života, na facebookovém profilu má něco málo pod 8 miliónů odběratelů. I oficiální stránky www.oprah.com jsou často aktualizovány. Najdete zde články a fotoreporty ze všech dílů její show a přehledně vypsané aktivity, kterým se věnuje.


Líbil se Vám můj příspěvek? Dejte mu LIKE, sdílejte ho na Facebooku a ostatních sociálních sítích, diskutujte o něm zde v komentářích nebo mě osobně kontaktujte.

STAHUJTE ZDARMA PDF DÁRKY

DALŠÍ ROČNÍK NEZÁVISLÉ MLM AKADEMIE

PDF: Kde brát lidi do MLM, aby Vám nedošly kontakty!
 


MLM plávovač je ve FB Skupině MLM Poradna!PDF: Jak správně telefonovat v MLM! Stahujte.
 


 

JIŽ TUTO NEDĚLI OD 17:00 MLM SUMMIT

DO STARTU AKCE ZBÝVÁ:

Zbývá do startu MLM Summitu...


 
 
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jsme největší komunita podnikatelů v síťovém marketingu na CZ/SK internetu s tradicí od roku 2011. Pravidelně sdílíme praktické informace, rady, tipy a návody, jak úspěšně podnikat v network marketingu. V případě dotazů, postřehů nebo návrhů spolupráce nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Napsat komentář