Osobní rozvoj

Recenze knihy: Mít vše hotovo od Davida Allena

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Možná jste jedním z mála šťastlivců, kteří o sobě mohou upřímně říci, že mají svůj život zcela pod kontrolou a žádné okolnosti je nevyvedou z míry. Prostě stojíte pevně za kormidlem svého škuneru. Potom můžete tuto recenzi směle přeskočit.

Pokud se však hlouběji zamyslíte nad podstatou takového tvrzení, zjistíte, že pravděpodobně není zcela upřímné, protože dosáhnout trvale takového stavu je velkou celoživotní výzvou a vyžaduje neustálou práci na sobě a na vztazích s lidmi kolem vás.

Zřejmě narazíte přinejmenším na některé oblasti svého života, ve kterých vám to prostě neklape tak, jak byste chtěli. Pochopením toho, proč tomu tak je, se právě zabývá kniha Mít vše hotovo od světoznámého kouče a autora Davida Allena.

obálka knihy Mít vše hotovoMít vše hotovo (v anglickém originále Getting Things Done, zkráceně GTD) zároveň přináší ucelený systém návyků a postupů, které vám umožní co nejrychleji naleznout rovnováhu na rozkymácené palubě uprostřed bouře a opětovně naleznout správný směr ve vašem životě.

Ve skutečnosti není totiž ani tak důležité nenechat se z rovnováhy vytrhnout nýbrž naše schopnost ji co nejrychleji opět získat. To rozhodne o směřování a rychlosti vašeho osobního vývoje.

Kniha Mít vše hotovo se právem stala světovým bestsellerem a systém GTD fenoménem, který se díky své univerzální platnosti šíří doslova virálním způsobem napříč nejrůznějšími společenskými skupinami.

První část knihy se zabývá odkrytím zákonitostí, které ve stále se zrychlujícím světě ovlivňují naši produktivitu, a pochopením vzájemného působení našeho vnitřního vesmíru a okolí.

Druhá část knihy popisuje systém osobního řízení, který vznikl na základě pozorování a zkušeností Davida a jeho mentorů při koučování lidí a týmů z nejrůznějších oblastí.

GTD nepřináší žádný nástroj snažící se o prosazení teorií time managementu v praxi, jak by někdo mohl předpokládat. Právě naopak. Jde o ucelený soubor prostých návyků a metod vycházejících z běžného života, což zajistilo jeho univerzálnost a dostatečnou flexibilitu pro využití ve všech myslitelných oblastech.

Život ve své knize David pojímá jako jeden souvislý celek, ne jako prostý součet osobní a pracovní sféry. Celý systém GTD je postaven tak, aby vyčistil radar naší mysli od neustálého přehodnocování a udržování přehledu o nevyřízených záležitostech, a to jak na úrovni těch nejpřízemnějších každodenních úkolů až po strategické projekty a životní cíle.

Tím vytváří prostor pro skutečně efektivní využití mysli jako výkonného nástroje, probuzení kreativity a získání dostatečné perspektivy i v rámci složitosti a intenzity dnešního světa.

Třetí část knihy je věnována praktické aplikaci tohoto systému do života. Vede čtenáře krok za krokem jednotlivými fázemi systému GTD, podobně jako vám instalační program zavede nový software na váš počítač.

Tuto recenzi jsem se rozhodl napsat až poté, co systém GTD sám otestuji v praxi. Moje původní představa byla, že v té době budu mít systém dokonale osvojený a vyladěný na maximální výkon, jakého budu v dané době schopný. Již po přečtění prvních stran knihy jsem cítil, že infomace v ní obsažené narazily na úrodnou půdu. Přesně to, o čem David Allen píše na základě svých zkušeností z koučování, jsem také pociťoval a byl jsem přesvědčen, že mne systém GTD posune velkými kroky dopředu.

Po nějaké době jsem zjistil, že mě samotný systém a Davidovy zkušenosti, ať jsou jakkoliv praktické, nemohou posunout dále, dokud se nenaučím základní disciplíně nutné pro sledování, vyhodnocování a provádění naplánovaných kroků.

Po několikaměsíčním seznámení s GTD tedy musím konstatovat, že jsem ho prozatím ani zdaleka nevyužil tak, jak bych mohl. Tuším tedy jeho dalekosáhlé možnosti i vrstevnatost ve spojení s jednoduchostí, které nemusí být na první pohled zcela zřejmé, ale v mém případě se prozatím jedná z velké části o teorii.

Na druhou stranu ve mne kniha Mít vše hotovo probudila něco, co se pomalu ale přesto neustále prokousává starými návyky a upozorňuje mě na to, že je mám přetransformovat na nové funkční programy. Otevřela mně oči a dnes se dívám na spoustu věcí jinak.

Navzdory těmto mým prvotním zkušenostem jsem přesvědčen, že kniha Mít vše hotovo a systém GTD je perfektním, ‚štíhlým‘ a velmi flexibilním nástrojem a doporučuji je všem, kteří hledají způsob, jak zvýšit osobní i týmovou efektivitu, urychlit dosahování cílů, více si užívat život a vytvořit si prostor pro další osobní rozvoj.

Více informací k problematice efektivního plánování a time managementu naleznete na blogu mitvsehotovo.cz a webových stránkách nakladatelství Jan Melvil Publishing.

STAHUJTE ZDARMA PDF DÁRKY

DALŠÍ ROČNÍK NEZÁVISLÉ MLM AKADEMIE

PDF: Kde brát lidi do MLM, aby Vám nedošly kontakty!
 


MLM plávovač je ve FB Skupině MLM Poradna!PDF: Jak správně telefonovat v MLM! Stahujte.
 


 

JIŽ TUTO NEDĚLI OD 17:00 MLM SUMMIT

DO STARTU AKCE ZBÝVÁ:

Zbývá do startu MLM Summitu...


 
 
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jsme největší komunita podnikatelů v síťovém marketingu na CZ/SK internetu s tradicí od roku 2011. Pravidelně sdílíme praktické informace, rady, tipy a návody, jak úspěšně podnikat v network marketingu. V případě dotazů, postřehů nebo návrhů spolupráce nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Napsat komentář