MLM společnosti Start podnikání

MLM vs.pyramida – Kde leží hranice mezi podnikáním a podvodem?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Často slýcháváme o nešťastnících, kteří naletěli podvodné firmě tvářící se jako společnost multilevelmarketingu. Ten kdo podlehne vábení o nevídaných ziscích, končí ve většině případů bezmocný a bez peněz.  Tyto podvodné společnosti jsou obecně označovány jako pyramida či letadlo. Mezi multilevelmarketingem a pyramidou bývá mnohdy na první pohled tenká hranice, která se dá někdy jen stěží rozpoznat. Proto je také často multilevelmarketing mylně zaměňován za pyramidu či letadlo.

MLM vs. pyramida
K tomuto kontroverznímu tématu se pojí dvě nejčastěji kladené a diskutované otázky:

 1. Mám zájem zapojit se do společnosti multilevelmarketingu. Jak poznám, že nejde o pyramidu či letadlo?
 2. Není multilevelmarketing pyramidové schéma nebo letadlo?

Otázka číslo 1: Mám zájem zapojit se do společnosti multilevelmarketingu. Jak poznám, že nejde o pyramidu či letadlo?

Existuje mnoho faktorů, podle kterých lze poznat, zda máme co dočinění s pyramidovým systémem či seriozní společností multilevelmarketingu.

Zde jsou hlavní ukazatelé, podle kterých poznáme pyramidu:

 • Peníze bez práce: Zástupci těchto podvodných společností slibují často vysoké zisky bez práce.
 • Vysoké vstupní poplatky: Pokud chcete vstoupit do společnosti, musíte zaplatit neúměrně vysoké vstupní poplatky v řádech desetitisíců.
 • Žádný produkt: Tyto společnosti nenabízejí žádné hmatatelné produkty, často se obchoduje pouze s nabíráním nových členů, sázkami nebo finančními produkty (předražená nevýhodná pojištění).
 • Kompenzační plán: Provize jsou vypláceny z toho, kolik přivedete členů do letadla (provize se vyplácí z peněz nově příchozích členů).
 • Struktura: Oproti multilevelmarketingupyramidě nemůžete vydělat více než člověk nad vámi.
 • Chování členů: Členové pyramidy (někdy i mlm systémů) se chovají podivně, při všetečných otázkách reagují podrážděně a agresivně, jsou často nervově labilní a vyhýbají se odpovědím.
 • Nepřehledné smlouvy: Členské smlouvy jsou nevýhodné a nesrozumitelně formulované.
 • Vystoupení z organizace: Pokud chcete vystoupit z organizace, budete muset nejspíše zaplatit nemalý poplatek vyplývající z podepsané smlouvy uzavřené při vstupu. Peníze, které jste do takové společnosti nacpali, se vám nikdy nevrátí.
 • Historie firmy: Měli byste si zjistit jaká je firemní historie jak morální tak i finanční. Kdo jsou vedoucí členové firmy?
 • Reference: Jaké má firma reference? Jsou lidé s firmou spokojeni nebo opodstatněně nadávají?
 • Nábor členů: Vyhledávají lidi ve finanční tísni, s nižším vzděláním, důchodce či mladé lidi.
 • Neudržitelné podnikání: Takovéto firmy fungují povětšinou jen v řádu měsíců, než se provalí jejich podvodné podnikání.

Většina seriozních  mlm společností je členem renomovaných domácích i zahraničních oborových spolků či asociací. Mezi nejznámější patří česká AOP – Asociace osobního prodeje, Světová federace asociací přímého prodeje – WFDSA nebo americká DSA – Asociace přímého prodeje. Dříve než začnete s některou mlm společností spolupracovat, ujistěte se, zda je členem některé z výše uvedených organizací.

Pokud vás bude kontaktovat podezřelá firma, tak ve všech případech obecně platí zachovat selský rozum. Nikdo, nikde a nikdy vám velké peníze zadarmo nedá. Informujte se o firmě co nejvíce, klaďte kontaktní osobě nepříjemné otázky a pozorujte její chování. Po vyhodnocení situace se omluvte a sdělte, že nemáte zájem. Naléhání kontaktní osoby ignorujte a jděte si dál po svých.

Pokud jste se do spárů podezřelé firmy už dostali, pak vám mohu poradit jen to, abyste si našli dobrého právníka a společnost, co nejdříve opustili.

Otázka číslo 2: Není multilevelmarketing pyramidové schéma nebo letadlo?

Otázka, se kterou se setkal asi každý aktivní multilevelmarketer. Kreslení koleček kompenzačních plánů mlm společností na papír či tabuli vyvolává u prospektů nepředvídané emoce. Někdo šahá po svém mobilním telefonu, aby uvědomil policii, jiný hrozí se zaťatou pěstí, že jde o podvod. Ale jak vysvětlit potenciálním prospektům, že příležitost, kterou prezentujeme, je naprosto legální formou multilevelmarketingu?

Asi všichni známe někoho, kdo chodí do práce či zaměstnání. Pokud nejste vy sám majitelem nebo ředitelem firmy, která vás zaměstnává, jakou máte tedy reálnou šanci dostat se rychle na vedoucí místo a brát značně vyšší plat? Nulovou. Při dnešních masivních propouštěních a takřka žádné jistotě stálé práce, nemáte ani možnost vypracovat se na vedoucí pozici. Lidé na vedoucích pozicích jsou buďto sami majitelé, jejich příbuzní a známí nebo dlouholetí spolupracovníci. Takovéto pozice si střeží zuby nehty, a pokud jen okem o ně zavadíte, může se stát, že rychle poletíte.

Pyramida obchodní společnosti
Pyramida běžné společnosti

Oproti tomu multilevelmarketing je přesným opakem tradičního pyramidového modelu spousty firem. Seriozní firma multilevelmarketingu nemůže dosáhnout udržitelného úspěchu bez toho, aby své lidi přivedla na vrchol.

pyramida
Obrácená pyramida podniku multilevelmarketingu

To je základní filosofie a podstata tvoření zisků mlm společností.Ať už má druhá strana jakékoliv argumenty, na schůzku se vždy připravte důkladně, sežeňte si dostatek informací a materiálů, dokazující serióznost vaší mlm firmy. Hlavně se nikdy s nikým nehádejte. Pokud má prospekt jen svou pravdu a nechce slyšet názor druhé strany, není adekvátním partnerem pro vaše podnikání.

Jiný článek na toto téma naleznete také na finančním serveru Měšec.cz.

STAHUJTE ZDARMA PDF DÁRKY

DALŠÍ ROČNÍK NEZÁVISLÉ MLM AKADEMIE

PDF: Kde brát lidi do MLM, aby Vám nedošly kontakty!
 


MLM plávovač je ve FB Skupině MLM Poradna!PDF: Jak správně telefonovat v MLM! Stahujte.
 


 

JIŽ TUTO NEDĚLI OD 17:00 MLM SUMMIT

DO STARTU AKCE ZBÝVÁ:

Zbývá do startu MLM Summitu...


 
 
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

5 Comments

 1. Dneska jsem přemýšlela o tom proč tolik lidí nadává na MLM a neslyším nic jiného než to je letadlo nebo pyramida.Předně, je hodně nabídek a nejsou to podvody, jen si musí člověk správně vybrat. A co druhá strana dealeři?Dealeři to je kapitola sama pro sebe, někteří pořád nepochopili podstatu MLM. Jde tu o to, pravdivě prezentovat, vybírat ty správné lidi.Registrovat s rozmyslem a nestřílet jen tak do lesa.Vysvětlit lidem že MLM je o trpělivosti ,kázni a odpovědnosti i k celému kolektivu. Když dealer MLM zaregistruje někoho, neměl by jásat nad registrací nového člověka ,ale měl by vidět napřed ,že ho čeká práce. Správné MLM profituje dvě registrace a duplikování.Inzerování,strašně mi vadí v inzerci na MLM já jsem si vyděl/a na nové auto ,já jsem za měsíc měl/a 750USD atd.atd. Také jsem hledala příležitost a také mě tyhle inzeráty nedali spát .Myslela jsem si něco o podvodu.Inzerce hodně napoví o inzerentovi.Dnes už je mi těch inzerentů jenom lito , ostatním kazí reputaci. Proč někteří lidé nevydrží v MLM ani půl roku? Podvod,tunelování,zadlužení exekuce.Jak krásně tyto slova zní .Vždyť náš mozek ani nic jiného neslyší.Strach a obavy to je sice pro náš život potřebné jinak by jsme nepřežili ,ale také nás to zbytečně brzdí.Nechci říkat že lidé jsou špatní, protože přestali dělat MLM ,to je otázka rozhodnutí,třeba to dotyčný myslel ze začátku dobře,ale očekával rychlejší posun a nebo to není to co hledal atd.Nikdo netuší co obnáší práce v MLM,dokud to nezkusí.Myslím že by neuškodilo více tolerance k MLM a jejím zájemcům více rozvahy.Jinak budeme stále číst o tom jak MLM oškubává slušné lidi.Tak že nakonec ,když jsem si to takhle ujasnila myslím,že MLM je to, co z něj děláme my sami

  • Dobrý den, chtěl bych Vám poděkovat za váš příspěvek. Je opravdu pěkně napsaná a podobně jako článek uvádí věci na pravou míru. Když jsem se s MLM před téměř dvěmi roky setkal, tak jsem byl samotným principem nadšený. Ač jsem u dané firmy nevydržel příliš dlouho, protože jsem měl strach překonat nějaký hranice a protože, mě učili chodit na ulici a volat cizím lidem. To mi bylo proti srsti. Na MLM jsem nezavrhnul a dnes již podnikám u firmy jiné kde se dbá na práci se známými a uvádění věcí na pravou míru. Multilevel Marketing vřele doporučuji i lidem, kteří touží po určitém osobním rozvoji.

 2. Zkuste štěstí, nejsou všichni podvodníci a nejsou je stavitelé tunelů , taky se občas postaví nějaká ta dálnice aby se mohlo vybírat mýtné a bylo na opravy těch dálnic. Takže lidičky nevím, nevyznám se v ničem ale všechno je dobrý vyzkoušet. Nikdy jsem nelitoval toho co jsem udělal, ale lituji toho co jsem udělat mohl a neuděla.

 3. To vysvetlenie „opaku“ MLM voči „pyramídovému“ systému a prevrátením trojuholníka je číra demagógia. V pyramídovej hre majú poslední hráči čistú stratu. V MLM s vysokými vstupnými nákladmi buď stratu alebo možnosť predaja produktu, či možno aj vrátiť s menšou stratou tovar firme – to sú skutočné rozdiely a nie nejaký principiálny „opak“. Niektoré „neseriózne“ príznaky ako napríklad vysoké vstupné poplatky či nezverejnené podmienky pre dílerov (nie až pre existujúcich dílerov) majú aj tie „najserióznejšie“ medzinárodné MLM spoločnosti.

 4. Okrem toho, kde ste vzali tvrdenie, že v pyramídovej hre nemôže neskorší „hráč“ získať viac ako skorší („nad ním“)? Nie je v tom žiadny rozdiel voči MLM.

Napsat komentář