MLM společnosti Start podnikání

Tradiční MLM vs. Online MLM – který je lepší?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Otázka za balík peněz, jejíž vyřčením jako byste píchli do vosího hnízda. Internetové diskuze jsou plné. Argumenty padají na obou stranách. Tam kde chybí fakta, nastupují emoce. Kde ale hledat pravdu, pokud vůbec nějaká existuje?

Dlouho jsem přemýšlel, zda tento příspěvek vůbec napíši. Nakonec jsem se rozhodl, že ano. Pokusím se odpovědět na otázku a porovnat tradiční a online MLM. Při psaní článku vycházím z vlastní zkušenosti, z veřejně dostupných zdrojů (hlavně internet) a ze zkušenosti ostatních networkerů.

Tradiční MLM vs. Online MLM

Kritéria, dle kterých budu oba typy porovnávat, patří ke klíčovým komponentům každé dobré MLM společnosti: produkty, vzdělávací systém a systém práce. A nemohu opomenout jejich vztah v závislosti na tolik drahocenný čas a peníze.

Produkty

Tradiční mlm

Tradiční MLM společnosti obchodují s fyzickými produkty, zejména se spotřebním zbožím jako jsou doplňky stravy, kosmetika a potřeby pro domácnost. Produkty opakované spotřeby jsou v tomto segmentu velice oblíbené. Díky vysoké kvalitě zaručují MLM společnostem a jejich distributorům stálý obrat a příjem. Firmy musí držet krok s nejnovějšími trendy, protože konkurence v tomto segmentu je obrovská. Pokud jedna společnost zaspí, předběhne je druhá s nějakým inovativním řešením. Fyzické produkty jsou spojeny s náklady na dopravu, osobním doporučením a doručením produktu do rukou zákazníka. Tradiční společnosti většinou zakazují prodej produktů online.

Online mlm

Online MLM společnosti obchodují se specializovanými digitálními produkty např: marketingový software, software pro podporu podnikání, vzdělávací kurzy, atd. Jde o tzv. software as a service (software jako služba), kdy koncový zákazník, ale i distributor platí pravidelný měsíční poplatek za užívání online produktu. Tyto produkty jsou ihned ke stažení po provedení platby online. Tak jako fyzické produkty vyžadují online produkty určité specifické prodejní schopnosti na internetu známé jako internetový marketing.

V době, kdy internet zažívá obrovský boom, si stále většina populace čistí každý den zuby, myje se mýdlem, užívá kosmetiku a doplňky stravy. Tyto typy produktů mají své pevné místo na trhu a budou se hojně využívat i do budoucna. 

Vzdělávací systém

Tradiční MLM

Školící systém má charakter pravidelných živých setkání – od menších týdenních až po velké měsíční semináře. účastníci těchto akcí musí pravidelně cestovat tam, kde se školení koná. Někteří takhle pravidelně cestují přes celou republiku, mnohdy i do zahraničí. Školení jsou nepovinná.

Online MLM

Menší školení probíhají formou konferenčních hovorů např. přes skype nebo jiný komunikační software. Velká např. výroční školení se pořádají živě. Tyto velké živé konference bývají většinou ve Spojených státech, ze kterých tyto mladé technologické firmy pocházejí. Školení jsou nepovinná.

Školení přes internet šetří distributorovi tolik drahocenný čas a peníze. Navíc si školení může nahrát a kdykoliv si ho znovu pustit.

Systém získávání obchodních partnerů

Proces náboru v těchto mlm společnostech funguje takto:

Tradiční MLM

Sepsání seznamu jmen o nejméně 200 lidech

Telefonické kontaktování a domlouvání schůzky

Schůzka – prezentace příležitosti

Následná schůzka – odpovědi na otázky, produktové show

účast na semináři

Online MLM

Rozesílání kontaktních emailů

účast na online prezentacích

Tří-stranné konferenční hovory

Online inzerce

Blogování

Diskutování na forech, sociálních sítích, atd.

Při prospektování jde o získávání relevantních kontaktů pro mlm byznys. Klasická tradiční cesta funguje, ale z hlediska efektivity není ideální. Stejně funguje prospektování online, ale bez důkladné znalosti internetového marketingu zde distributor neuspěje.

Čas a peníze

Tradiční MLM

Dle výše uvedených bodů, které jsem porovnával, musí networker vyvinout nemalé úsilí, aby uspěl. To může být zpravidla jak časově tak i finančně náročné. Záleží na tom, co od podnikání očekává.

Online MLM

Online podnikání umožňuje šetřit náklady i čas. Splňuje všechna kritéria na automatizaci byznysu.

Konečný verdikt

Jak vidíte, nejde jednoznačně říci, že ten či onen typ společnosti je lepší než ten druhý. Každý má své výhody i nevýhody. A mnozí z vás by jich našli na obou stranách desítky ne-li stovky. Všichni ti, kteří chtějí nezaujatě získat odpověd na tuto otázku, musí jít k samotné podstatě věci. A tím je koncept MLM – síla sítě.

Odpověď na tolik diskutovanou otázku jsem nakonec nalezl v citátu, který řekl Ralph Waldo Emerson:

„Postupů může být milion a ještě nějaké další, ale principů je pouze několik. Člověk, který se řídí principy, si může úspěšně volit vlastní postupy. Člověk, který zkouší různé postupy a ignoruje principy, se nevyhnutelně dostane do problémů.“

A co se týče mě, nejlépe mi vyhovuje MLM podnikání, které propojuje tradiční postupy a internet.

STAHUJTE ZDARMA PDF DÁRKY

DALŠÍ ROČNÍK NEZÁVISLÉ MLM AKADEMIE

PDF: Kde brát lidi do MLM, aby Vám nedošly kontakty!
 


MLM plávovač je ve FB Skupině MLM Poradna!PDF: Jak správně telefonovat v MLM! Stahujte.
 


 

JIŽ TUTO NEDĚLI OD 17:00 MLM SUMMIT

DO STARTU AKCE ZBÝVÁ:

Zbývá do startu MLM Summitu...


 
 
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jsme největší komunita podnikatelů v síťovém marketingu na CZ/SK internetu s tradicí od roku 2011. Pravidelně sdílíme praktické informace, rady, tipy a návody, jak úspěšně podnikat v network marketingu. V případě dotazů, postřehů nebo návrhů spolupráce nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

1 Comment

 1. Souhlasím s Vámi, Jane,

  nejlépe je propojit oba přístupy.

  Stojím-li pouze na jedné straně, obhajuji dogma a dogmata jen sotva kdy vedou k něčemu, co můžeme nazvat život bez hranic.

  Každý podnikatel (ten v MLM či networkmarketingu) by měl dělat marketing. Web či blog je ideální pomůcka. Ale stejně je potřeba naučit se komunikovat s lidmi, je potřeba leadershipu a mnoho věcí, které už byly zvládnuty při klasickém budování MLM ofline formou.

  Zlatá střední cesta – využít výhod obou způsobů, je ta nejlepší…

  Hezký den

Napsat komentář