Proč intonovat?
Jak se to naučit?
Co dělat při prezentaci s hlasem?
Napsal jsem tutoriál pro svou síť a vzniklo pár otázek ohledně mého stylu prezentování. Lidé chtějí vědět, proč nemám problém zvládnout větší počet prezentací, či proč jsou mé prezentace účinnější.
„Jedno z největších tajemství prezentace je intonace.“ Michal Mikulášek
Nenavštěvuji akademii rétoriky a nemám to v plánu. Nenavštívil jsem, kromě čtyřech školeních u jiné mlm společnosti, žádná další školení. Mimochodem většinu věcí jsem na školení znal – byla to kombinace Kiyosakiho, Rockyho, Jima Rohna a Napoleona Hilla.
Učím se z feedbacků lidí okolo a sebekritiky.
Proč?
Protože ještě mohu mnoho věcí změnit sám u sebe jenom precizností a drilem.
Není to pro každého, avšak jste-li zanícení, pak to dokážete! Já tomu věřím!
Jak se nejlépe naučit intonovat?
Dělejte prezentace po skypu či po telefonu bez fyzického kontaktu, protože 55% prezentace dělá body language + dojem vyvolaný (doporučením jiného člověka) či oblečení a Vaše auto.
„Bez fyzického kontaktu a bez dojmu, je VŠE o Vaší intonaci a racionálních faktech, což je pro mě výzva. Vyzývám sám sebe na každodenní bitvu se svými vlastními chybami.“ Michal Mikulášek
Tipy:
1) Ztišit hlas při důležité části.
2) Zopakovat danou věc, stejně tichým a důrazným hlasem.
3) Někdy mlčet dokud nepromluví jako první osoba má rozhodující vliv.
4) Při otázce zvýšit hlas.
PS: Nevadí, že si nevzpomenete na nějaké slovo. To je ta nejmenší věc, popište to a udělejte si z toho srandu.
Popřípadě z toho udělejte Vaši zbraň, promiňte měl jsem toho, již dneska hodně, tak věřím, že omluvíte mou nedokonalost. Jsem jenom člověk … Najednou jste člověku naproti Vám lidštější a má k Vám blíže. Nejste robot dokonalosti.
Mnohdy mi chyba při dobré improvizaci spíše pomohla!
Tento článek bych rád věnoval lidem ze svého týmu, kteří si o něj řekli stejně jako další články o Tajemství, které na něj budou navazovat.
Odvádíte skvělou práci a jsem na Vás pyšný!
11 Comments
Dobrý den, pane Mikulášku. Fajn článek, ale můžete mi, prosím, ještě jednou vysvětlit v tipech bod č. 3? Ta věta mi nedává smysl. Děkuji Blanka.
Je to strategické, protože daná osoba je nucena začít prezentovat svůj postoj a né jenom odpovídat na Vaší otázku.
Citovat sám sebe ve vlastním článku? :-/
Na celém článku, který je především o zkušenostech popřípadě myšlenkách Vám vadí kompozice? Zdůraznění toho, co vychází z mého každodenního postoje?
Řekněte mi raději zpětnou vazbu na článek a téma. Jaké máte Vy zkušenosti a jaké jsou Vaše tipy na intonaci.
„Ty Vaše citace všechno ostatní zastiňují.“ Petr
„Téma je dobré. Informativní hodnota článku minimální. Chtělo by to rozvést“ Petr
„Věty jsou nesrozumitelné. V bodě č.3 máte 2 slovesa v jedné větě, proto to nedává smysl. Naopak v bodě č.2 Vám přebývá čárka. A tak dále.“ Petr
Citovat sám sebe 🙂 Tak konečně to někdo pochopil 🙂
Pokud jde o citování, tak jde o můj způsob zvýraznění a prezentování názoru. Děkuji za pochopeni pane Buštík (y)
Pátým pádem – oslovujeme, voláme. Pane Mikulášku, Buštíku, atd. To je víc, než intonace, neboť jméno je to, co slyšíme rádi. Jasně, čistě, zřetelně a s láskou vyslovené.
S úctou k Vám, pane Mikulášku.
Podle pravidel pravopisu je pravda, že příjmení se skloňuje. Obvyklé ale je, že se v praxi od tohoto běžně upouští. Ona ta pravidla jsou přece jen někdy strnulá. Neskloňované příjmení je to, co mi na diskuzi vadí nejméně 🙂
Michale, ten bod 3. fakt vypadá podivně, asi by to chtělo větu přeformulovat.
P.S. Pokud mne budete někdo oslovovat příjmením, vynechte skloňování. U jmen nečeského původu to není nutné a vypadá to blbě 🙂
Dobrý článek michale,mám návrh na opoziční článek tak se těš 😀 jinak další super článek a na ty další se těším stejně tak,že v neděli už něco odešlu
Dobrý článek a souhlasím, že intonace je při prezentaci důležitá. Akorát trochu nesouhlasím, že by se měla dělat prezentace online či telefonicky. Ano, pokud to někomu funguje, tak at si to dělá. Jistá úspora času a peněz to je.
Když se ovšem zamyslím na duplikaci, tak mám pocit, že lidé nejsou velice zdatní v telefonování či skype. Proto prezentace touto formou by tak rychle nenastartovala expanze růstu duplikace v mé síti. Přece bavit se a povídat si umí každý. Dokonce se rád v tom každý zdokonaluje. Osobně komunikuje člověk denně x-krát (rodina, přátelé, kolegové atd…) Tímto mě inspiroval Randy Gage v knize (Jak si z MLM vybudovat stroj na peníze) a Robert Kiyosaki (Byznys pro 21.století).
Chtěl jsem na toto téma napsat názor z jiného pohledu, ať si to každý zhodnotí sám. 🙂